Ból pod pachami i guzek pod pachą – o czym świadczą?

ChorobyPorady

Written by:

Wyczuwasz guzek pod pachą? Boli Cię pacha? Bez paniki. Przyczyn zarówno bólu jak i guzka pod pachą może być wiele i wcale nie muszą świadczyć o poważnej chorobie. W poniższym artykule dowiesz się co może być powodem bólu i guzka pod pachą oraz co robić, gdy się pojawią.

Boli pod pachami?!

Ból pod pachami najczęściej spowodowany jest przeciążeniem mięśni. Pod pachą bowiem przebiegają mięśnie odpowiedzialne za ruch ramienia, które narażone są na nadwyrężenie. Jeśli jednak ból pojawił się znikąd i nie był poprzedzony intensywnym treningiem, może on być symptomem choroby. Dlatego też istotne jest zapoznanie się z przyczynami występowania bólu pod pachą i jego specyfiką.

Boli pod pachami – przyczyny

  • Przeciążenie mięśni.
  • Uraz.
  • Alergia.
  • Zapalenie mieszków włosowych.
  • Rak piersi.
  • Powiększone węzły chłonne.

W przypadku przeciążenia mięśni, ból pod pachą będzie odczuwany jako zakwasy. Zwykle, najbardziej dokuczliwy jest w pierwszych dniach po treningu i mija samoistnie. Jeżeli jednak jego intensywność nie zmaleje, konieczna może okazać się konsultacja z fizjoterapeutą. Taki stan może bowiem świadczyć o urazie w obrębie obręczy barkowej, który wymaga interwencji ze strony lekarza.

Ból pod pachą może być również spowodowany reakcją alergiczną, na któryś ze składników dezodorantu, mydła czy proszku do prania. Przy dolegliwości bólowej najprawdopodobniej pojawią się również skórne objawy. Wysypka, zaczerwienienie i zwędzenie w okolicach pach, prawie na pewno wskażą problem natury dermatologicznej. Warto wówczas wyeliminować środek uczulający. Podobnie jest w przypadku zapalenia mieszków włosowych. Dolegliwość ta natomiast ma podłoże w nieprawidłowej higienie i niewłaściwym goleniu okolic pach. Objawia się ona małymi guzkami, które w rzeczywistości są ropniami podskórnymi bądź ziarninami.

Towarzyszący bólowi guzek pod pachą nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Bolesny guzek pod pachą świadczy o zapaleniu mieszków włosowych, które objawia się stanem zapalnym w tej okolicy. Niebolesne guzki, o zwartej i nieprzesuwalnej strukturze natomiast mogą świadczyć o chorobie nowotworowej i nie należy bagatelizować ich występowania. Więcej o guzkach w dalszej części artykułu.

Guzek pod pachą

Guzki pod pachą stanowią problem nie tylko medyczny, ale i kosmetyczny. Nierzadko też utrudniają normalne funkcjonowanie, osiągając pokaźne rozmiary. Przyczyny pojawienia się guzków mogą być różne i tylko proces diagnostyczny pozwoli na określenie ich pochodzenia.

Bolący guzek pod pachą

W przypadku gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym mieszków włosowych, guzek jest bolesny przy dotyku i ruchomy względem podłoża. Do objawów charakterystycznych, towarzyszących guzkowi, zalicza się wysypkę, swędzenie oraz podrażnienie skóry pod pachą. Stanowi to problem dermatologiczny. Wówczas zaleca się konsultację z lekarzem dermatologiem, który podejmie się właściwego leczenia.

Guzek pod pachą może okazać się też tłuszczakiem. Jest to z kolei łagodna zmiana tłuszczowa, która przy małych rozmiarach nie powoduje dyskomfortu. W przypadku większych tłuszczaków, osiągających spore rozmiary, pojawiają się dolegliwości bólowe. Są one wynikiem ucisku nowotworu na okoliczne tkanki. Charakterystyczną cechą tłuszczaków jest przesuwalność względem otaczających go tkanek oraz miękka konsystencja w badaniu palpacyjnym. Guzki te są niebolesne. Tłuszczaki usuwa się chirurgicznie. Jeżeli jednak nie stanowią problemu oraz nie powodują dyskomfortu i dolegliwości bólowych zaleca się jedynie ich obserwację.

Boli pod pachą – czy to powiększone węzły chłonne?

Kobieta z bólem pod pachami

Źródło: freepik.com

Spory odsetek guzków pod pachą, stanowią powiększone węzły chłonne. Wywołane stanem zapalnym, stają się bolesne i przesuwalne. Skóra nad nimi często jest zaczerwieniona. Takie guzki wymagają konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który ustali miejsce, gdzie toczy się stan zapalnego i zaplanuje odpowiednią terapię. Jedyną grupą pacjentów, u których powiększenie węzłów chłonnych, jest cechą fizjologiczną, są dzieci do 1 roku życia. W tym okresie kształtuje się układ odpornościowy. Powiększenie się węzłów chłonnych nie świadczy wówczas o patologii.

Jednak niektóre guzki pod pachą wymagają natychmiastowego sprawdzenia. Szczególnie podejrzane są te niebolesne, zbite w pakiety i nieprzesuwalne względem podłoża i otaczających go tkanek. Mogą bowiem stanowić objaw poważnej choroby, przez co nie należy bagatelizować ich wystąpienia. Najbardziej niepokojące są te guzki, które pojawiły się znikąd i nie znikają w przeciągu dwóch tygodni. Mogą one świadczyć o przerzucie nowotworowym.

Boli pod pachami – przyczyny i leczenie

Jeśli pojawieniu się guzka pod pachą towarzyszą nocne poty, nagła utrata masy ciała i ogólne osłabienie organizmu, jest to oznaka rozwijającego się procesu chorobowego w organizmie. W takim przypadku niezwłocznie trzeba udać się do lekarza i wykonać kompleksowe badania. Taki stan bowiem najczęściej świadczy o chorobie nowotworowej.

Charakterystycznym objawem Chłoniaka i nowotworów hematologicznych (białaczka, szpiczak etc.) jest powiększenie się węzłów chłonnych, zlokalizowanych właśnie pod pachą. Również rak piersi, swoje przeżuty najczęściej znajduje w tej okolicy. Jest to najbliższe miejsce, gdzie z gruczołów piersiowych spływa limfa i to tam najczęściej tworzą się pierwsze przeżuty.

Wśród rzadziej spotykanych chorób, które wywołują pojawienie się niepokojących zmian w dole pachowym, są: choroba kociego pazura, dymienica oraz mięsaki tkanek miękkich.

Diagnostyka tych chorób opiera się na zebraniu właściwego wywiadu. Występowanie wyżej wymienionych chorób wiążę się ze specyficznymi okolicznościami. Choroba kociego pazura – zadrapanie przez kota, dymienica- podróż do egzotycznego kraju. Mięsak natomiast jest bardzo rzadko spotykanym nowotworem tkanek miękkich.

Guzek pod pachą u kobiet w ciąży nie stanowi za to powodu do niepokoju. Jest to bowiem objaw ujawnienia się dodatkowego gruczołu mlecznego, który lokalizuje się właśnie pod pachą. Fizjologicznie występującą wyniosłością w obrębie pach u kobiet jest także ogon Spence’a. Występuje u co piątej kobiety i jest prawidłowym fragmentem miąższu gruczołu piersiowego.

Diagnostyka bólu i guzków pod pachą

Diagnostyka bólu pod pachą opiera się na ustaleniu przyczyny jego wystąpienia. Jeśli ból pojawił się na drugi dzień po intensywnym treningu, prawie na pewno wiadomo, że to on jest powodem bólu pod pachą. Jeżeli taki rodzaj bólu, nie mija (jak w przypadku zakwasów), konieczne będzie skontaktowanie się z fizjoterapeutą. Wykluczy on uraz lub inne dolegliwości w obrębie obręczy barkowej.

W przypadku gdy jednak ból nie był poprzedzony wysiłkiem, warto poszerzyć spektrum poszukiwania. Należy oglądnąć wtedy skórę pod pachami i szukać oznak stanu zapalnego bądź objawów alergii. Istotne jest również wykluczenie środków potencjalnie uczulających i ewentualna konsultacja z dermatologiem. Podobnie jest w przypadku, gdy przyczyną bólu pod pachą jest zapalenie mieszków włosowych.

Boli pod pachami – badania

Gdy pojawi się ból pod pachą, potrzebne będzie również badanie palpacyjne tej okolicy. Wykluczy lub potwierdzi ono, obecność guzków, zgrubień bądź innych nieprawidłowości w obrębie dołu pachowego. Występowanie któregokolwiek z nich powinno skłonić do szybkiej wizyty lekarskiej.

Diagnostyka guzków zaczyna się od zebrania wywiadu, który udzieli cennych informacji różnicujących potencjalną chorobę. Warto zastanowić się, kiedy pojawił guzek, czy powoduje on dyskomfort, oraz poinformować lekarza o ewentualnych objawach towarzyszących.

Drugim krokiem jest badanie palpacyjne zmiany pod pachą i wykluczenie zmian dodatkowych w obrębie tej samej pachy. Oceni ono wielkość, konsystencję, ruchomość i kształt guzka. Na podstawie wymienionych parametrów, diagnosta będzie w stanie określić charakter zmiany pod pachą i podjąć stosowne kroki w dalszej diagnostyce.

Badaniem uzupełniającym guzków pod pachą jest USG, które da pewną jasność co do charakteru guzka. Określi czy jest on powiększonym węzłem chłonnym, potencjalną złośliwą zmianą nowotworową, czy niegroźnym tłuszczakiem. Na tym etapie lekarz często już wie z jakiego typu guzkiem, zgłosił się pacjent.

Kiedy zmiana pod pachą okaże się być, w terminologii medycznej, podejrzaną, lekarz najczęściej zleca biopcję grubo, lub cienko igłową. Dopiero na podstawie tych wyników można rozpocząć terapię.

Leczenie guzków pod pachą

Leczenie guzków pod pachą zależy tak naprawdę od przyczyny ich wystąpienia. Gdy guzek jest jedynie objawem, leczenie będzie opierało się na wyeliminowaniu przyczyny jego powstania. Gdy jednak zmiana pod pachą, sama w sobie okaże się być chorobą (np, zmianą nowotworową), zaleca się jej usunięcie. W przypadku nowotworów złośliwych – resekcję z marginesem tkanek.

 

One Reply to “Ból pod pachami i guzek pod pachą – o czym świadczą?”

  1. Emilia pisze:

    Pamiętajmy, bez dokładnej diagnostyki nie da się stwierdzić, czy ból pod pachą jest groźny. Bez wątpienia jednak nie należy lekceważący jakichkolwiek objawów i warto skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.