Jak wyglądają zajęcia socjoterapeutyczne?

ChorobyPoradyPsychoterapiaRola psychoterapii

Written by:

Zajęcia socjoterapeutyczne to bardzo popularna metoda, opierająca się na terapii grupowej, która pozwala skutecznie radzić sobie z różnego rodzaju zaburzeniami. Podpowiadamy, na czym dokładnie one polegają i kto może prowadzić zajęcia terapeutyczne.

Zajęcia socjoterapeutyczne – na czym polegają?

Zajęcia socjoterapeutyczne polegają na rodzaju terapii grupowej zwanej socjoterapią. W leczeniu zaburzeń wykorzystuje ona wpływ grupy, oddziaływania społeczne oraz różnego rodzaju procesy grupowe. 

Socjoterapia stosowana jest w wielu przypadkach. Uznaje się ją za bardzo skuteczną metodę leczenia zaburzeń nerwicowych, zaburzeń osobowości, odżywiania się, a także całego szeregu problemów psychicznych i emocjonalnych.

Świetnie sprawdza się także w terapiach osób niepełnosprawnych, uzależnionych i zmagających się z chorobami przewlekłymi. Zajęcia socjoterapeutyczne bardzo często odbywają się w placówkach wychowawczych i domach dziecka, a nawet w zakładach karnych.

Zajęcia socjoterapeutyczne – metody pracy

Jak widać, socjoterapia obejmuje bardzo wiele różnych dziedzin, dlatego zakres jej działania jej bardzo szeroki. Podobnie jest z metodami wykorzystywanymi w trakcie zajęć socjoterapeutycznych.

Na początku warto zaznaczyć, że opierają się one na metodach pracy grupowej. Są to różnego rodzaju wspólne rozważania nad danym problemem, dyskusje i ćwiczenia polegające niekiedy na wchodzenie w różne role. Uczestnicy mogą spodziewać się różnego rodzaju ćwiczeń integracyjnych i relaksacyjnych.

Jednym z narzędzi stosowanych w trakcie zajęć jest odgrywanie scenek tematycznych, które pomagają uczestnikom pokonać trudności emocjonalne. Specjalnie dostosowany program ćwiczeń pozwala rozwinąć komunikację, wzmocnić asertywność i umiejętności współpracy. Często w trakcie ćwiczeń stosuje się także różnego rodzaju gry – planszowe, ruchowe, zręcznościowe czy gimnastyczne.

Zajęcia socjoterapeutyczne – struktura

Zajęcia socjoterapeutyczne opierają się na określonej strukturze, która obejmuje różnego rodzaju bloki tematyczne. Bardzo ważną kwestią jest integracja członków grupy, która rozpoczyna się już na pierwszym spotkaniu. Wówczas zostaje spisany specjalny kontrakt, który będzie obowiązywał na wszystkich dalszych zajęciach.

Spis zasad może regulować takie kwestie jak możliwość odmowy odpowiedzi na pytanie, słuchanie kiedy dana osoba mówi, czy chociażby niewyśmiewanie i nieocenianie. Ma to na celu upewnienie się w tym, że wszyscy członkowie grupy czują się na zajęciach bezpiecznie.

Warto wspomnieć, że zajęcia mogą zostać rozpoczęte tylko w momencie, kiedy wszyscy członkowie grupy zaakceptują zasady. Podczas trwania socjoterapii wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia, które w razie potrzeby są dokładnie omawiane. Kiedy zajęcia dobiegają końca, zachodzi okazja do wymiany zdobytych doświadczeń oraz spostrzeżeń dotyczących tego co działo się w trakcie ich trwania.

Kto może prowadzić zajęcia socjoterapeutyczne?

Zajęcia w grupie socjoterapeutyczne

Źródło: Pixabay.com

Zajęcia oparte na socjoterapii pomagają wielu osobom, które na co dzień zmagają się z problemami psychicznymi czy emocjonalnymi. Właśnie dlatego prowadzącymi tych zajęć powinny być osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Kto dokładnie może prowadzić zajęcia socjoterapeutyczne?

Zwykle są to osoby, które posiadają kierunkowe doświadczenie, najczęściej psychologiczne lub pedagogiczne, a także z zakresu resocjalizacji. Socjoterapeutą można zostać także po ukończeniu specjalnych studiów podyplomowych albo kursów, które gruntownie i kompleksowo przygotowują do prowadzonego zajęć z grupą.

Studia, które przygotowują do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych składają się z bardzo wielu modłów, które obejmują między innymi grupową pracę z rodziną, młodzieżą lub dorosłymi. Przyszli socjoterapeuci uczą się reagowania w trudnych sytuacjach oraz zajęć z osobami, które przeszły traumę. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka,
dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne
fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

  • Sawicka, K. (2010; red.), Socjoterapia. Warszawa: Kompendium.

 

One Reply to “Jak wyglądają zajęcia socjoterapeutyczne?”

  1. Weronika pisze:

    Rewelacyjny artykuł! Na prawdę wiele przydatnych informacji tutaj znalazłam. 🙂 Uważam, że powinniśmy o takich sprawach czytać i się nimi interesować, bo różnych ludzi możemy w życiu spotkać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.