5 porad psychologa: jak wykorzystać urlop faktycznie na to, co przynosi nam odpoczynek?

Psychoterapia

Written by:

Artykuł partnera.

Czy wiesz, że urlop zdaniem psychologów, jest jednym z bardziej stresujących wydarzeń w roku? Dzieje się tak, ponieważ większość z nas wiąże z nim olbrzymie nadzieje. A gdy z różnych przyczyn wypoczynek nie jest taki, jak zaplanowaliśmy, doświadczamy olbrzymiego rozczarowania i stresu. Jak odpoczywać, aby faktycznie wypocząć?

1. Planuj tylko tyle, ile to konieczne

Nie wszyscy musimy być zwolennikami wakacji last minute i spontanicznych wyjazdów. Jeśli nie zaliczasz się do tej grupy, nic dziwnego, że planujesz swój urlop. Zastanów się jednak, czy nie robisz tego w nadmiarowych szczegółach. Skup się na kwestiach naprawdę ważnych, jak dojazd i powrót z wakacji, zamówienie hotelu, zadbanie o kwestie związane z wyżywieniem. Ale nie planuj dzień po dniu, co będziesz robić, ponieważ jeśli rzeczywistość będzie odbiegać od Twoich oczekiwań, narazisz się na niepotrzebne rozczarowanie. Bierz pod uwagę to, że nie zawsze będziesz mieć ochotę realizować swój plan punkt po punkcie, a jeśli jadą z Tobą najbliżsi, tym bardziej takie trzymanie się harmonogramu wpływa negatywnie na wypoczynek. Z czym wiąże się następna wskazówka.

Wizyta u psychologa

2. Naprawdę wrzuć na luz

Wypoczynek i relaks możliwe są tylko wtedy, jeśli faktycznie „odpuścimy”: sobie i innym. Zatem pozwólmy, aby życie toczyło się własnym rytmem. Akceptujmy swoje potrzeby i potrzeby naszych bliskich. Nie poddawajmy się presji i czerpmy radość z danej chwili. Jeśli wiesz, że masz z tym problem, wakacje to świetny czas, aby zapoznać się z praktykami mindfulness. Świadome uczestniczenie w każdej chwili swojego życia zwiększa znacznie satysfakcję z wszystkich aktywności, które wykonujemy: w tym odpoczynku.

3. Zrezygnuj z oczekiwań

Jeśli stawiasz poprzeczkę wysoko – towarzyszom podróży, zabytkom, jedzeniu i pogodzie – z dużym prawdopodobieństwem poczujesz się wcześniej niż później rozczarowany. Postaraj się akceptować to, czego doświadczasz i nie staraj się zmieniać za wszelką cenę swojego otoczenia. To trudne zadanie, które tak naprawdę jest wyzwaniem na całe życie. Im jednak wcześniej zaczniesz, tym szybciej osiągniesz w tym satysfakcjonujące wyniki. Urlop jest do tego doskonałym polem do ćwiczeń!

Wizyta u psychologa

Interesuje Cię dobry psycholog? Katowice to miejsce, w którym z pewnością go znajdziesz! Pamiętaj, że jeśli w Twojej miejscowości masz trudności z odnalezieniem specjalisty, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego online.

4. Pod żadnym pozorem: nie pracuj

Chociaż może się to wydawać oczywiste, to jednak wciąż bardzo wiele osób bagatelizuje tę radę. Jeśli zdarza Ci się na urlopie myśleć: to tylko jeden mail, krótki telefon lub piętnastominutowe spotkanie, ta wskazówka jest dla Ciebie. Większość z nas pracuje przez cały rok, pięć dni w tygodniu przez 40 godzin. Taka regularność, wymagająca obowiązkowości, punktualności i myślenia o wielu zagadnieniach jednocześnie jest bardzo obciążająca dla psychiki. Kilka dni przerwy to zdecydowanie za mało, aby nasz mózg mógł przestawić się z trybu „praca” na „wypoczynek”. Zdaniem psychologów, minimalnie raz w roku powinniśmy robić sobie przerwę dwutygodniową, a optymalnie by było, aby urlop trwał trzy tygodnie. Jakiekolwiek przerwy w odpoczywaniu, wspomniane pojedyncze maile czy telefony, nie pozwalają nam wyjść z trybu czujności. Dlatego idąc na urlop upewnijmy się, że nie będzie nas nikt niepokoił.

5. Zadbaj o bufor bezpieczeństwa

Gdy planujesz urlop zwróć uwagę na to, aby nie wracać bezpośrednio z wypoczynku do pracy. Dobrze jest zapewnić sobie jeden, dwa dni przerwy, w trakcie których jest czas na przyzwyczajenie się na powrót do starego trybu. 

Jeśli od dłuższego czasu doświadczasz złego samopoczucia i znużenia, a jednocześnie nie jesteś w stanie wypocząć: skontaktuj się z profesjonalistą. Już kilka sesji terapeutycznych może pomóc Ci odzyskać radość zycia i umiejętność relaksacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.