AZS a samopoczucie. Jak choroby skóry wpływają na jakość życia

Choroby

Written by:

Tak samo jak inne choroby, schorzenia skóry odbijają się na codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy to nie tylko dyskomfortu wynikającego ze zmian w wyglądzie, ale trudnych dolegliwości. Sprawdź, jak zmienia się życie osób z chorobami dermatologicznymi.

Choroba to stan, który wpływa na nasze życie. Nie dotyczy to tylko tych ogólnych, ale także o podłożu dermatologicznym. O ile w pierwszym przypadku cukrzyca nie jest widoczna u nowo poznanej osoby, AZS lub trądzik już tak. Czy wiesz, że ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie, a także życie towarzyskie? Poniżej dowiesz się, w jaki sposób.

Choroby skóry – najczęściej występujące schorzenia

Obecnie można wyróżnić bardzo wiele schorzeń skóry. Są jednak takie, które pojawiają się naprawdę często. Ma to związek na pewno z postępem cywilizacyjnym, pędem życia, ale także zmianami wewnątrz organizmu (hormonalnymi lub po prostu skłonnościami, które dyktuje np. atopia skóry). Do chorób tych zaliczamy:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • trądzik,
  • łuszczycę,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • zmiany o podłożu grzybiczym.

AZS – choroba XXI wieku?

Celowo chcemy wyróżnić tutaj atopowe zapalenie skóry. O ile trądzik jest tak samo często spotykany, mają na niego wpływ zupełnie inne czynniki. AZS jest cały czas w fazie badań. Na tę chwilę mówi się, że jego głównymi przyczynami są skłonności genetyczne, ale także stres, a nawet niektóre pokarmy. Schorzenie to jest przewlekłe i nawrotowe.

Uciążliwe objawy AZS

Egzema, która jest zbiorem objawów AZS, ma charakterystyczną formę. Obszary objęte chorobą będą inne u małych dzieci, a inne u dorosłych. Skóra jest niezwykle sucha, nie działają na nią kremy nawilżające. Jej bariera naskórkowa staje się zaburzona. Widoczne są czerwone plamy o różnych rozmiarach, a także stan zapalny. Osoba dotknięta AZS ma problem z wykonywaniem makijażu, do którego powinny zostać wybrane odpowiednie produkty maskujące. Na tak wysuszonej skórze trudno o estetyczny wygląd podkładu, który wyraźnie się odznacza. Oczywiście problem nie dotyczy tylko twarzy, ale i całego ciała.

Obniżona pewność siebie – wpływ chorób skóry na samoocenę

Występowanie chorób skóry ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Jesteśmy zalewani zewsząd idealnym obrazem ciała oraz twarzy. Po takich informacjach każde spojrzenie w lustro rodzi dyskomfort i niepokój. Przestajemy się czuć pewni siebie, co odbija się w relacjach towarzyskich, a także tych w pracy. Człowiek odnosi wrażenie, że jest oceniany wyłącznie przez pryzmat wyglądu. Wielu ludzi staje się zamkniętych, nie wychodzi z domu, kiedy nie jest to konieczne. To bardzo rozległy problem, który często wymaga pomocy specjalisty.

Stany depresyjne a choroby skóry

Dla wielu osób może to brzmieć abstrakcyjnie, ponieważ jak związek może mieć trądzik lub AZS z depresją? Otóż ma bardzo wiele wspólnego. Przewlekły stan, kiedy nasze samopoczucie jest na bardzo niskim poziomie, może prowadzić do zaburzeń na podłożu nerwowym. Nie dotyczy to tylko osób w wieku nastoletnim. Bardzo ważna jest szybka diagnoza oraz w wielu przypadkach włączenie środków farmakologicznych.

Jakość życia z chorobami skóry jest inna. Mając tę wiedzę, postaraj się mieć na nią wpływ. Korzystaj ze wsparcia osób, które są w stanie pomóc ci przez to przebrnąć. Wierzymy, że kompleksowe leczenie przywróci twoją skórę do zdrowia, a twoje życie zyska inny wymiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.