Co warto wiedzieć o terapii partnerskiej?

Psychoterapia

Written by:

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia rozpoczyna poszukiwanie drugiej połówki. Znalezienie osoby, która będzie dzielić z nami trudy życia codziennego nie jest łatwe, ale utrzymanie relacji z partnerem na satysfakcjonującym poziomie może okazać się jeszcze trudniejsze. Bardzo ważne jest wzajemne słuchanie swoich potrzeb oraz szybkie reagowanie na pojawiające się problemy. Kiedy kłótni i sporów jest coraz więcej, z pomocą może nam przyjść terapia dla par.

Kiedy para powinna rozważyć wspólną terapię?

Terapia par zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bo wspólna praca obojga partnerów pod czujnym okiem terapeuty bardzo często kończy się sukcesem. Kiedy jednak należy rozważyć terapię partnerską? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy związek jest nieco inny. Na pewno można jednak wyszczególnić pewne symptomy, które mogą zwiastować problemy wymagające specjalistycznej pomocy. Wśród nich należy wyróżnić:

  • długotrwały kryzys
  • niekończące się kłótnie
  • obojętność emocjonalną 
  • brak satysfakcji z pożycia seksualnego

Aby jednak terapia dla par była skuteczna, wymagana jest zgoda obojga partnerów. Jeżeli jedno z partnerów jest sceptycznie nastawione do terapii par, mowy o trwałych i przede wszystkim satysfakcjonujących efektach być niestety nie może. Ważny jest również staranny wybór terapeuty. Istotne jest, aby partnerzy posiadali do niego zaufanie, bo tylko wówczas będą w stanie nawiązać ze specjalistą nić porozumienia.

Czego spodziewać się po terapii partnerskiej?

Aby terapia dla par mogła okazać się skuteczna, każda para musi sprecyzować cele, które chce dzięki terapii osiągnąć. Często popełnianym błędem jest oczekiwanie od psychoterapeuty gotowych rad. Warto uświadomić sobie, że specjalista będzie towarzyszył nam w procesie terapeutycznym, ale decyzje dotyczące związku para musi podejmować samodzielnie. Rzetelnie poprowadzona terapia par daje jednak szanse na zrozumienie błędów w komunikacji, które są najczęstszą przyczyną kłótni i sporów. Dowiemy się również tego w jaki sposób powinniśmy zaspokajać potrzeby partnera, nie rezygnując przy tym ze swoich własnych. Dzięki psychoterapii partnerskiej zyskamy także wgląd w przyczyny swoich zachowań oraz zachowań partnera. Wgląd bardzo często prowadzi do zmiany wewnętrznej, która polega na eliminacji zachować szkodliwych dla relacji partnerskiej. Kolejnym warunkiem skuteczności terapii jest odpowiednio długi czas jej trwania. Jeżeli problemy w związku są liczne lub bardzo złożone, konieczne będzie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sesji terapeutycznych. Jeśli jednak para boryka się z chwilowym kryzysem, wystarczające efekty może przynieść kilka sesji z psychoterapeutą. Ważne jest to, aby nie narzucać sobie z góry terminu, w którym mamy zakończyć terapię, bo praca pod presją może nie przynieść dobrych rezultatów.

One Reply to “Co warto wiedzieć o terapii partnerskiej?”

  1. Matylda pisze:

    Sama przechodziłam przez taki kryzys z mężem. Ciągle kłótnie… Poszliśmy na terapie. Ta decyzja nie była prosta, ale Nam pomogła. Jesteśmy znów szczęśliwi. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.