Czy noszenie biżuterii zwiększa poczucie własnej wartości?

PoradyZboczenia

Written by:

Oczywistym jest fakt, że piękna, zadbana kobieta, nosząca odpowiednio dobraną kreację i dodatki czuję się i wygląda pięknie. O tym, jak biżuteria wpływa na naszą pewność siebie, powiemy właśnie dzisiaj.

Poczucie własnej wartości – czym w ogóle jest?

Poczucie własnej wartości jest to stan naszej psychiki, powstający wskutek elementarnej oceny, jaką dokonujemy w stosunku do siebie samych. Wynik takiej uogólnionej wizji na swój temat może być dwojaki i skutkować:

  • albo samoakceptacją, czyli postawą związaną z zaufaniem do siebie i rozsądnym szacunkiem,
  • albo co gorsza – samoodtrąceniem, a ta postawa nacechowana jest ciągłym poczuciem winy i niższości w stosunku do siebie oraz innych. Osoba samoodtrącona bardzo często poniża siebie, a w skrajnych przypadkach nawet nienawidzi.

Samoocena jest zjawiskiem mierzalnym w dwóch parametrach – pewności i wysokości. Zatem nasza samoocena może być:

  • zaniżona i pewna,
  • zaniżona i niepewna,
  • zawyżona i pewna,
  • zawyżona i niepewna.

W jaki sposób postrzegasz siebie?

To, jak siebie postrzegamy zależy nie tylko od środowiska w jakim się wychowaliśmy, ale także od tego, jak wyglądamy oraz co posiadamy.

Współczesne badania wykazują, że bardzo często poczucie samoodtrącenia jest ściśle powiązane z materializmem. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kryzysem postrzegania siebie, jest zwiększenie zainteresowania dobrami materialnymi.

I nie ma co się oszukiwać, niejednokrotnie zakup nowego ubrania, drogiej biżuterii, czy chociażby wizyta w salonie kosmetycznym, pomagają nam podnieść swoją samoocenę.

Żyjemy w czasach, w których wygląd odgrywa niebagatelna rolę, a przysłowie „nie oceniaj książki po okładce” traci swoje drugie znacznie.

Szlachetna forma podniesienia swojej samooceny

kobieta w bialych koralach

Źródło: pixabay.com

Istnieje kilka, w prawdzie materialnych, ale bardzo szlachetnych i delikatnych sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości. Jednym z nich jest biżuteria. Stanowi ona nieodłączny element garderoby większości pań, ale od jakiegoś już czasu także i Panów. Biżuteria sprawia, że czujemy się piękniej, a co więcej, za jej pomocą możemy wyrazić swoje poczucie stylu i estetyki.

Dopełnienie stylu

Odpowiednio dobrana biżuteria dodaje atrakcyjności naszej kreacji, a także zwraca uwagę innych. Dzięki biżuteryjnym dodatkom, zyskujemy pewność siebie. Biżuteria może mieć dla wielu z nas także wartość sentymentalną, a i to ma ogromne znaczenie dla naszej psychiki. Ulubiony naszyjnik, może nam się kojarzyć ze wspomnieniami z dzieciństwa, a uczucie ujęte w pięknych kamieniach szlachetnych, może przywodzić na myśl pierwszą randkę z ukochanym już mężem.

Biżuteria, dzięki swej symbolice, może także wzmocnić poczucie naszej wartości. Dla przykładu srebro jest symbolem zaufania i honoru. Złoto oznacza mądrość i chęć dążenia do ideału. Natomiast kamień hematyt wzmacnia charakter i podkreśla kobiecą zmysłowość. Wszystko to może wpłynąć na podniesienie poczucia własnej wartości.

Optymistyczny wpływ biżuterii

Biżuteria kojarzy się bardzo pozytywnie. Pamiętajmy jednak, że dokonując codziennych stylizacji, nie chodzi o to, aby dodać do stroju kilka różnego rodzaju biżuteryjnych klejnotów. Można na przykład wybrać niezwykle eleganckie koraliki Swarovskiego, które poza tym, że przyciągną uwagę i będą się mienić różnymi odcieniami, sprawią, że poczujemy się wyjątkowo pięknie. Biżuteria z kryształów Swarovskiego cieszy się ogromną popularnością, a dostępne na rynku elementy pozwalają na stworzenie oryginalnych kolczyków, wisiorków bądź bransoletek.

Kształtowanie podejścia do siebie

Odzwierciedleniem subiektywnej samooceny emocjonalnej jest poczucie własne wartości. Sami dokonujemy oceny siebie podejmując decyzję związaną z postrzeganiem własnego ja.

Naukowcy określili poczucie własnej wartości jako rzecz, która wpływa na postrzeganie życiowego szczęścia oraz codziennego zachowania w stosunku do siebie samych.

Wybór wysokiej jakości bizuterii sprawi, że z powodzenim będziemy mogli cieszyć się jej pieknem i wyjatkowością, a co ważniejsze, znajdziemy coś, co wyrazi nie tylko nas samych, ale i wpłynie na samopostreganie swojej osoby.

One Reply to “Czy noszenie biżuterii zwiększa poczucie własnej wartości?”

  1. Magda pisze:

    Ja zawsze czuję się pewniej, kiedy mam biżuterie. Za to bez niej czuje się przysłowiowo „jak bez ręki” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.