Floroterapia pomaga w nerwicy

Choroby

Written by:

Flora to rzymska bogini kwiatów i ogólnie roślin. Jej znakiem rozpoznawczym były rośliny, zarówno kwiaty jak i owoce i zioła. Natomiast termin floroterapia określa leczenie kwiatami.

Rodzaje terapii jaką można przeprowadzać za pomocą kwiatów

Wykorzystanie kwiatów w terapii dzieli się ze względu na substancje aktywne oraz sposób przygotowania produktu jak i sposób podania.

Olejki

Kwiaty zawierają w swoim składzie olejki eteryczne. Często są one też używane w aromaterapii. Idealnie nadającym się do tego jest kwiat lawendy. Dodany do kąpieli odpręża.

Ekstrakty i wyciągi

Z kwiatów można robić ekstrakty i wyciągi wodne, wodno-alkoholowe. Alkohol nie tylko zabezpiecza uzyskane preparaty przed rozkładem wartościowych substancji, ale ma też za zadanie wyciągnąć je do roztworu.

Napary

Napary w większości przypadków robi się na świeżo. Z tego względu, że takie mają najmocniejsze działanie. Część kwiatów można z powodzeniem jednak suszyć:

  • wrzosy;
  • róże;
  • bławatek;
  • nagietka;
  • kwiat głogu.

Kwiaty, z których można otrzymać produkty uspokajające

Wśród roślin wiele z kwiatów ma działa nie uspokajające, łagodzące i odprężające. Najczęściej można spotkać w ogrodach krzewy czy drzewa.

Kwiat jarzębiny

Z drzew jarzębina napar z jej kwiatów działa delikatnie uspokajająco i odprężająco poza tym ma też działanie łagodzące w przebiegach górnych dróg oddechowych. Można go podawać dzieciom. Również w kosmetyce kwiat jarzębiny wykorzystuje się przy pękających naczynkach, żylakach i trądziku.

Kwiat róży

Róże wielkokwiatowe, których płatki nie posiadają goryczki nadają się do zastosowania w terapii. Można z nich wykonywać zarówno przetwory jak i aromatyzować soki. Zawierają wiele cennych składników jak antocyjany, fenolokwasy, olejki eteryczne. Ich przetwory przydadzą się w terapii do wzmocnienia organizmu. Poza tym działają antyseptycznie.

Kwiat kaliny koralowej na nerwice wegetatywne

Kalina koralowa to krzew o białych kwiatach, które pojawiają się wiosną na gałązkach krzewu. Spotkać ją można zarówno w ogrodach jak i w lasach czy zaroślach. Można z zebranych kwiatów robić esencję oraz napary pomocne w terapii przy nerwicy wegetatywnej. W kosmetyce za to idealnie nadaje się do usuwania obrzęków, zastojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.