Jak sprawić, by oglądanie tv nas rozwijało?

Porady

Written by:

Artykuł partnera.

Oglądanie tv uznawane jest raczej za rozrywkę niższego rzędu. W końcu często mówi się, że telewizja nie rozwija, ale zabija zwoje mózgowe, ale nie jest to do końca prawda. Wszak oglądanie tv może nas rozwijać, lecz pod warunkiem, że oglądamy wartościowe treści, a tych często wcale nie jest dużo. Zatem tutaj pojawia się pytanie: jak sprawić, by oglądanie tv nas rozwijało, a nie uwsteczniało.

Czas ma znaczenie

Oglądanie telewizji może rozwijać, ale rzecz jasna nie musi. Na początek należy pamiętać, że nie należy oglądać zbyt długo tv i trzeba także wybierać właściwe treści. Oglądanie tv nie może być traktowane jako sposób na nudę, a więc oglądanie programów, gdy nie mamy chęci wyjść na jogging czy też poczytać książki powoduje stagnację i w dużym stopniu rozleniwia. A od tego tylko krótka droga do otyłości, bo nie od dziś wiadomo, że oglądając tv wiele osób lubi też podjadać. Na pewno nie należy oglądać tv codziennie, lecz raczej okazyjnie. Można to robić raz czy dwa razy w tygodniu, a jeżeli chcecie codziennie oglądać tv, to czas, jaki na to poświęcacie nie powinien być dłuższy niż jedna godzina. Dodatkowo duże znaczenie ma to, jak traktujecie oglądanie tv. Jeżeli macie ochotę odpocząć i popatrzeć w szklany ekran, to jest to ok, ale jeżeli zaraz po powrocie do pracy odgrzewacie obiad, siadacie i oglądacie tv, to już ta sytuacja nie wygląda dobrze. Trzeba też pamiętać, że nie tylko Internet może uzależniać, lecz i oglądanie tv. Jeżeli pojawia się uczucie, że musicie obejrzeć jakiś program i rzeczywiście odczuwacie duży przymus psychiczny, by znowu włączyć tv, to może oznaczać, że jesteście uzależnieni.

Dobre zasady oglądania tv

Skoro już wiecie, że nie należy nadmiernie oglądać programów telewizyjnych, to pamiętajcie także o tym, jak ważna jest treść, którą oglądacie. Na szczęście można znaleźć nieco programów. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o świecie czy gospodarce, to koniecznie wybierajcie kanały popularnonaukowe. Oczywiście trzeba także oglądać wiadomości, by wiedzieć, co dzieje się na świecie. Przy czym musicie znaleźć ich dobre źródło, bo nie każda stacja telewizyjna zapewnia wartościowe i prawdziwe informacje. Czasem jednak przychodzi ochota, by obejrzeć cóż…coś raczej mało wartościowego, choćby jakiś serial telewizyjny i owszem czasami można, ale można też sprawić, by oglądanie tv nas rozwijało. W tym przypadku warto oglądać choćby serial bez lektora polskiego i w ten sposób uczyć się języka angielskiego, wymowy, ale i akcentu. Telewizja w Białymstoku, Gdańsku czy Zabrzu – wszędzie mamy dostęp do tych samych kanałów i treści i warto wybierać tylko te, które nas rozwijają, a nie uwsteczniają.

Zasypianie przed tv – jesteśmy na „nie”

Są osoby, które nie potrafią zasnąć jeżeli tv nie będzie włączony. Chyba wiadomo, że takie postępowanie nie jest ani dobre, ani zdrowe. Niestety może powodować jeszcze większe problemy z zaśnięciem, a często nawet zwiększać bezsenność. Nie można także zapominać, że sen nie będzie wtedy wartościowy i zwyczajnie człowiek będzie budził się niewyspany. Rytm snu będzie w dużej mierze zaburzony. Dlatego jeżeli macie problemy z zasypianiem, to raczej szukajcie innych rozwiązań. Na pewno oglądanie tv przed snem nie jest dobrym rozwiązaniem. Możecie choćby włączyć muzykę relaksacyjną i w ten sposób się wyciszyć.

Nie ilość, lecz jakość

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że liczy się jakość, a nie ilość i ta zasada dotyczy także oglądania tv. Przede wszystkim trzeba wybierać tylko pakiety telewizyjne, które zawierają wartościowe kanały. Nie należy więc kierować się ilością dostępnych kanałów, lecz treściami, jakie emitują. Do tego nie należy spędzać wiele czasu przed tv. Lepiej oglądać program przez 30 minut niż długi film przez 2 czy 3 godziny. Na pewno nie polecamy Wam oglądania seriali, bo cóż, często z sezonu na sezon mają coraz niższą wartość, ale też są zjadaczami czasu. Zamiast spędzać czas na aktywnościach fizycznych czy też spotykaniu się ze znajomymi, człowiek czeka tylko z utęsknieniem na kolejny odcinek ulubionego serialu czy też ogląda nawet kilka godzin jeden odcinek za drugim, a przez to też zarywa noc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.