Premiery książkowe – październik 2020

Porady

Written by:

Ostatnie miesiące pokazały czytelnikom na całym świecie, jak istotną rolę odgrywa literatura. Kiedy zaszła konieczność pozostania w domu, w ruch poszły książki, i te starsze, pościągane z półek, i te nowsze, zamawiane w Internecie. Pandemia pokrzyżowała nieco plany wydawcom, wprowadziła nieco zamieszania, a premiery wielu książek stały pod znakiem zapytania. Na szczęście, sytuację udało się opanować na tyle, że książkowa jesień będzie obfitowała w liczne, ciekawe i różnorodne nowości. Co będzie można przeczytać w październiku 2020?

Dobra fikcja nie jest zła 

  • Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077” Marcina Batyldy 

Twórcy znanej na całym świecie komputerowej serii Wiedźmin zdecydowali się wydać w książkowej formie kompendium wiedzy o wszechświecie Cyberpunka 2077. To przewodnik, który dzięki licznym ilustracjom pozwala przenieść się do futurystycznej rzeczywistości Night City –  metropoliibędącej miejscem akcji najnowszej gry. Można uzyskać też wszelkie informacje na temat historii, bohaterów i ich otoczenia. A że jest to rzeczywistość pełna przemocy, najnowszych technologii oraz walki, warto spróbować poznać ten nowoczesny świat od podszewki.  

  • Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach Susman Gary, Dillon Jeannine, Cairns Bryan 

Któż z nas nie zna “Przyjaciół”, serialu o sześciorgu bliskich znajomych, którzy mieszkają w Nowym Jorku i co rusz ładują się w kłopoty? Mimo że ostatni odcinek serialu został wyemitowany w 2004 roku, jego popularność wcale nie spadła. Ten najlepszy sitcom w historii wciąż nadawany jest przez kanały telewizyjne i platformy internetowe. Nie dziwi zatem fakt, że i na rynku wydawniczym zagościli “Przyjaciele”. Znowu widzimy ich na planie filmowym, jednak tym razem za pomocą zdjęć i druku. To z jednej strony przewodnik po kolejnych sezonach serialu, z drugiej strony – kompendium wiedzy na temat postaci. Znajdują się tu również podsumowania czy zestawienia (np. listy potraw serwowanych w serialu) czy biografie. To pozycja obowiązkowa dla każdego prawdziwego fana serialu!  

Odkryć prawdę o rzeczywistości 

  • Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów Anthony’ego Davida 

Książka zaspokoi ciekawość tych, którzy interesują się tajnikami ludzkiego umysłu. Autor, wybitny psychiatra kliniczny z długoletnim stażem, stara się dociec, na czym polega problem z komunikowaniem się z pacjentami leżącymi w śpiączce, mającymi zaawansowane choroby psychiczne lub stwarzającymi blokady uniemożliwiające im kontakt ze światem zewnętrznym. Jak to się dzieje, że następuje zmiana osobowości? Dlaczego pacjentka wciąż śpi, skoro jest fizycznie zdrowa? Czym można wytłumaczyć anoreksję u zdolnej studentki? Na przykładzie konkretnych pacjentów Anthony David przedstawia swoje podejście do problemu, objawy u poszczególnych chorych, a także skutki podjętej terapii. Mimo trudnej tematyki, książka jest fascynująca i pozwala inaczej spojrzeć na siebie samego. I dostrzec moc ludzkiego umysłu. 

  • Klerycy. O życiu w polskich seminariach Mariusza Sepioły 

To będzie książka trudna dla niektórych do przyjęcia. Ale są też tacy, którzy nie stronią od kontrowersji. Znany, dociekliwy reportażysta opowiada bowiem nam całą prawdę o życiu kleryków w polskim seminarium. Autor rozmawia z przyszłymi i byłymi księżmi, a także z tymi, którzy zrezygnowali z tej drogiPyta ich o wszystko, od spraw najbardziej błahych po intymne. Łamie wiele tabu. Nie unika tematów niewygodnych, jak molestowanie czy zachowania homoseksualne oraz patologiczne. Próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób życie w izolacji wpływa na młodych mężczyzn, jak wygląda ten świat za murami, czy jego mieszkańcy rzeczywiście są tak uduchowieni, czyści i wierzący? Jaki jest cel pobytu tam – kapłaństwo czy jednak kariera? To książka dla tych, którzy zamiast poprawności politycznej wybierają szorstką prawdę o rzeczywistości.

Więcej o premierach książek przeczytasz na https://allegro.pl/premiery/kalendarz-premier-ksiazkowych. 

One Reply to “Premiery książkowe – październik 2020”

  1. Krzysztof pisze:

    Uwielbiam książki. I zawsze na każde nowości czekam z niecierpliwością. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.