Problemy ze snem i natłokiem myśli – jak sobie z tym radzić?

Choroby

Written by:

Po intensywnym dniu kładziesz się do łóżka i natychmiast dopada cię gonitwa myśli, przez którą trudno zasnąć? Mało kto nie zna tego uczucia. Mało tego, zdarza się to częściej, gdy jesteśmy zmęczeni i tym bardziej potrzeba nam snu.

Wyciszenie to trudna sztuka, którą jednak warto opanować. Przynosi bowiem wiele korzyści nie tylko tuż przed snem, ale i w codziennym życiu. Jak więc zapanować nad umysłem i ciałem, aby umiały rozluźnić się, gdy są ku temu warunki?

Odreagowanie podstawą spokoju

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że na to, jak wyglądają nasze chwile przed snem, ma wpływ cały dzień. Aby gonitwa myśli nie rozkręciła się na dobre, zabierając nam cenne chwile odpoczynku, niezbędne jest odreagowanie napięcia. Jedną z najskuteczniejszych metod jest sport. Ruch naturalnie niweluje napięcie, które zostaje rozładowane podczas wysiłku fizycznego.

O jakości snu oraz o tym, jak szybko zasypiamy, decyduje też ilość stresu w naszym życiu. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak naszą odporność psychiczną możemy wzmacniać i rozwijać. W tym aspekcie pomocne mogą okazać się spotkania z psychoterapeutą lub coachem, szczególnie, gdy czujemy, że coraz trudniej radzimy sobie z chronicznym stresem. Tego typu problemów nie warto bagatelizować, mają bowiem znaczny wpływ na nasze zdrowie.

Nie daj się ponieść

Choć czasem może wydawać się to wątpliwe, mamy wpływ na swoje myśli. Gdy więc wieczorem znów zacznie rozkręcać się w naszym umyśle gonitwa myśli, spróbujmy ją uciąć. Łagodne, ale zdecydowane odcięcie się od natrętnych myśli oraz przekierowanie uwagi to podstawowe techniki, które mogą nam realnie pomóc.

Metodą prób i błędów warto sprawdzić, co najlepiej odciąga nasz umysł od stresujących myśli. Istnieją różnego rodzaju relaksacje, wizualizacje czy ścieżki dźwiękowe ułatwiające zasypianie. Wybór metody należy do ciebie. Dla efektów kluczowa jest systematyczność. Aby przeciwdziałać bezsenności, pamiętajmy o odpowiedniej higienie snu i wdrożeniu technik relaksacyjnych. Mogą one przynieść znaczną poprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.