Termy a zdrowie psychiczne. Podpowiadamy, dlaczego warto regularnie zażywać kąpieli termalnych

Porady

Written by:

Wpływ kąpieli w wodzie termalnej na zdrowie psychiczne jest obiektem zainteresowania badaczy od wielu lat. Dziś dysponujemy już konkretnymi, wiarygodnymi badaniami, które potwierdzają, że regularne wizyty na termach mogą być zbawienne dla naszego samopoczucia, a w dłuższym okresie także wspomóc terapię różnego rodzaju chorób psychicznych. Tej zależności bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Balneoterapia – czym jest?

Balneoterapia to forma leczenia oparta na balneologii, nauce zajmującej się wykorzystaniem naturalnych surowców do celów terapeutycznych. Woda termalna, używana w balneoterapii, jest bogata w minerały i wykazuje szeroki potencjał terapeutyczny.

Hydroterapia, czyli leczenie za pomocą wody o różnej temperaturze i ciśnieniu, służy relaksacji mięśni, poprawie krążenia krwi i ogólnego samopoczucia, natomiast wiemy, że to nie wyczerpuje potencjału tej formy terapii (realizowanej np. poprzez bardzo przyjemne hydromasaże w basenach termalnych).

Zastosowania terapeutyczne balneoterapii jest znacznie szersze. Ta metoda, obejmująca również kąpiele termalne, jest zalecana w przypadku wielu schorzeń, w tym migren, nerwobólów, bólu mięśni i stawów, przewlekłego zmęczenia, reumatyzmu, osteoporozy, nadciśnienia, menopauzy, problemów ze snem, chorób układu krążenia, zaburzeń odporności, depresji, nerwicy, astmy, chorób układu oddechowego, cukrzycy i miażdżycy naczyń.

Korzyści dla zdrowia psychicznego

Kąpiele w ciepłej wodzie termalnej wykazują wyraźne działanie relaksujące, co może pomóc zmniejszyć stres i napięcie nerwowe. Ciepła woda stymuluje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, co poprawia nastrój i sprzyja odprężeniu.

Rada:

Jeśli masz stresującą pracę lub przechodzisz trudny okres w życiu, to ciepłe kąpiele mogą przynieść Ci doraźną ulgę.

Poprawa jakości snu

Regularne kąpiele termalne mogą pomóc w regulacji cyklu dobowego i poprawie jakości snu. Ciepło wody powoduje obniżenie temperatury ciała po kąpieli, sygnalizując organizmowi, że pora na odpoczynek. Dlatego zaleca się, aby po kąpielach termalnych nie planować długich podróży samochodem, a zamiast tego zrelaksować się np. w pobliskim hotelu.

Pamiętaj:

Lepszy sen ma bezpośredni, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i ogólne funkcjonowanie układu nerwowego.

Zmniejszenie objawów depresji i nerwicy

Badania wskazują, że kąpiele termalne mogą pomóc w redukcji objawów depresji i lęku. Relaksujące działanie ciepłej wody może być jednym z elementów terapii zaburzeń psychicznych.

Ogólna poprawa samopoczucia

Kąpiele termalne to doskonały sposób na zadbanie o work-life balance oraz mindfulness, czyli skupienie się na sobie i swoich potrzebach. Ta niezwykle przyjemna forma terapii może pomóc w redukcji stresu, zmniejszyć problem natłoku myśli, co jest częstym problemem osób przepracowanych. Podczas kąpieli w ciepłej wodzie termalnej warto wypróbować różne techniki relaksacyjne, włącznie z medytacją.

Rada:

Aby wzmocnić efekt relaksacji, podczas wizyty na termach warto również skorzystać z sauny.

Więcej o pozytywnym wpływie term na zdrowie psychiczne przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/termy-a-zdrowie-psychiczne-sprawdz-jak-cieple-kapiele-wplywaja-na-umysl.

Które termy wybrać?

Jeśli chcesz, aby z pobytu na termach była zadowolona cała rodzina, w tym dzieci, to postaw na Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, oddalone zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem od Zakopanego.

Termy BUKOVINA to jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenowych zasilany wodą termalną. Oferuje wiele atrakcji dla gości w każdym wieku, w tym 20 basenów  wewnętrznych i zewnętrznych, trzy zjeżdżalnie (dwie działające w sezonie letnim), strefę saun z aż ośmioma rodzajami saun (fińskimi, łaźniami parowymi, kabiną na podczerwień i Lakonium), Strefę Dzieci i Młodzieży z siatką do wspinaczki wodnej oraz strefę SPA z szerokim wyborem zabiegów. Są tam również punkty gastronomiczne oferujące zdrowe przekąski oraz menu dla dzieci.

Termy BUKOVINA zasilane są wodą termalną zawierającą 28 cennych składników mineralnych oraz składniki specyficzne, w tym siarkę dwuwartościową i fluorki, co w połączeniu z wysoką mineralizacją nadaje jej właściwości potencjalnie lecznicze – zarówno na poziomie zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Bilety do Term BUKOVINA możesz kupić wygodnie online, unikając kolejek do kasy. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie internetowej obiektu – termybukovina.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.