Zboczenia płciowe

Zboczenia

Written by:

Zaburzenia związane z życiem seksualnym człowieka można podzielić na nerwice i zboczenia płciowe. Pierwsze dotyczą zaburzeń popędu seksualnego, z kolei drugie ściśle związane są z samym popędem i są rodzajem zaburzenia na tle seksualnym. U osoby borykającej się z tym problemem, podniecenie i pełna satysfakcja seksualna uzależniona nie jest od wystąpienia konkretnych czynników – pojawienia się niecodziennych obiektów, sytuacji, osób, czy rytuałów.

Zaburzenia preferencji seksualnych

Zaburzenia preferencji seksualnych, zwane są również parafilią. Jest to zachowanie,w którym za wystąpienie podniecenia seksualnego u danej osoby, a w konsekwencji także pojawienie się orgazmu, odpowiedzialne są rożne czynniki – na przykład jakaś osoba, sytuacja, czy przedmiot.

Człowiek zmagający się ze zboczeniem płciowym, doświadcza stymulacji seksualnej wskutek swoich silnych fantazji i zachowań erotycznych. Zachowania te w wielu przypadkach zagrożone są karą więzienia, noszą znamiona przestępstwa lub powodują poważne zmiany chorobowe.

Rodzaje zaburzeń popędu seksualnego

Pojęcie „parafilia” zostało użyte po praz pierwszy w 1980 roku. Rozumiane jest jako ponad sześciomiesięczne, silne i nawracające seksualne fantazje lub zachowania, na które składa się wiele zachowań obejmujących upokorzenie bądź cierpienie własne albo partnera, wykorzystanie dzieci, czy też nieosobowych obiektów. Wyróżnia się parafilię:

  • preferencyjną – pojawia się wówczas, gdy konkretna osoba przedkłada naturalne zachowania seksualne nad zachowania zaburzone;
  • opcjonalną – alternatywa seksualna, wykorzystywana do zaspokojenia swojej satysfakcji z seksu raz na jakiś czas;
  • wyłączną – niemożliwość osiągnięcia orgazmu i rozkoszy u danej osoby, bez udziału dewiacyjnych zachowań.

Dysfunkcje seksualne człowieka

Najważniejsze dysfunkcje seksualne człowieka to:

  • zaburzenia popędu seksualnego – nikły lub całkowity brak zainteresowania seksualną sferą ludzkiego życia;
  • zaburzenia podniecenia – u mężczyzn problemy z erekcją, u kobiet brak reakcji emocjonalnej na wysyłane przez partnera sygnały erotyczne;
  • zaburzenia powiązane z bolesnym stosunkiem jednego lub obojga partnerów– na przykład skurcz macicy – uniemożliwiający dalsze uprawiane stosunku płciowego;
  • problemy z orgazmem – niezdolność do osiągnięcia orgazmu, czy przedwczesny wytrysk.
zboczenia-plciowe

Źródło: pexels.com

To bardzo poważny typ zaburzenia seksualnego. Zboczenia płciowe dotyczą zarówno kierunku, jak i form zaspokajania potrzeb wynikających z seksu. W grupie zboczeń seksualnych znajduje się między innymi:

  • Ekshibicjonizm – obnażanie przed innymi sowich narządów płciowych.
  • Oglądactwo – osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku podglądania innych osób. Ta forma zaburzenia objawia się najczęściej u osób młodych. Punktem wyjścia jest osiągnięcie naturalnego podniecenia, na przykład poprzez podglądanie atrakcyjnej kobiety. Oglądactwo daje osobom oprawiającym je poczucie wyższości i dominacji nad zupełnie nieświadoma ofiarą.
  • Ocieractwo – polega na kreowaniu sytuacji, w których nadarza się okazja do dyskretnego ocierania się o druga osobę. Często zdarzenie takie zaobserwować można w autobusie czy pociągu. Osoby, które się „ocierają” osiągają spełnienie, poprzez stymulację własnego popędu.
  • Pedofilia – chęć kontaktu seksualnego z osobami nieletnimi, dziećmi i nastolatkami. Zaburzenie to objawia się najczęściej u mężczyzn, a ich ofiarami padają przeważnie dzieci w wieku od 8 do 11 roku życia. Ma miejsce wówczas, gdy dorosła osoba zaczyna dotykać miejsca intymne nieletniego, a w końcu zmusza dziecko do odbycia stosunku.
  • Narcyzm – zaburzenie płciowe objawiające się uwielbianiem własnej osoby. Osoba cierpiąca na narcyzm nierzadko dopuszcza się samogwałtu przed lustrem, aby móc podziwiać swoje ciało.
  • Nekrofilia – obcowanie ze zmarłymi, osobami nieprzytomnymi lub będącymi w śpiączce.
  • Gerontofilia – zboczenie płciowe związane z zainteresowaniem wyglądem osób w podeszłym wieku. Osoba borykająca się z tym schorzeniem osiąga satysfakcję płciową w momencie kontaktu ze starszym od siebie partnerem.

Mogą występować w wyniku zaburzeń genetycznych, uzależnienia, być uwarunkowane poprzez powstałe fantazje erotyczne, czy też pojawić się poprzez wpływ środowiska w jakim przebywa dana osoba.

One Reply to “Zboczenia płciowe”

  1. Tomasz pisze:

    Nie miałem pojęcia o takim zaburzeniu. Smutne jest to, że ludzie mają czasami ogromne problemy psychiczne, ale się ich niestety wypierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.