Zielony – jaki wpływ ma kolor na nasze samopoczucie

Psychoterapia

Written by:

Zielony w naszej świadomości jest kolorem dobrym. Pełnym nadziei. Pewnie byłoby tak zawsze, gdyby nie pewien przewrót w przeszłości.

Zielony groszek i trawa

Bardzo korzystnie jest przebywać w przestrzeni o kolorze zielonym. W ewolucji ten kolor kojarzył się nam z drzewami czyli miejscem, gdzie znaleźć można było pożywienie i schronienie. Do dziś zielony kolor często ląduje na naszym talerzu.

Zielony dla zdrowia

kwiatek z warzyw na talerzuPowinniśmy jak najczęściej przebywać w miejscach, gdzie otacza nas kolor zielony. Bo i jest ku temu korzyść. Częste spacery wśród drzew podnoszą nasze libido, chce się nam żyć na widok świeżej trawy, a zielona fasolka czy groszek to częste warzywa na naszym talerzu. Kolor zielony dla naszego organizmu oznacza, ni mniej, ni więcej niż duży zasób witaminy K, chlorofilu oraz wielu innych cennych związków. Kiedyś nasza dieta w dużej mierze opierała się na spożywaniu zielonych części roślin. Także sałatki z różnych warzyw to korzystny dodatek do naszego żywieniowego menu.

Zieleń w domu

Chcąc odmienić swoje życie warto postawić właśnie na ten kolor. W domu możemy nie tylko pomalować nim ściany, ale też zapewnić sobie jego obecność w postaci zielonych roślin. Również warto wyeliminować ziemne zakamarki w domu, rozjaśniając takie miejsca. Można to zrobić malując je na jasny kolor, z powodzeniem możemy tam ustawić zielone rośliny, jednak lepiej postawić na kwiaty sztuczne dostępne w hurtowniach internetowych. Żywe mogą nie przetrwać takich warunków.

Jak zazielenić sobie życie

Nie tylko przebywanie wśród drzew działa kojąco. Mając w domu kolor zielony na parapecie, na komodzie i w oknie sypialni, można stworzyć sobie przyjemne otoczenie. W domu umieszczamy kwiaty żywe na parapecie, w głębi domu lepiej jest postawić kwiaty sztuczne w ozdobnych doniczkach wysypanych kamykami. Szczególnie tam, gdzie mamy mało światła. Nic tak nie zniechęca człowieka do działania jak usychająca z braku słońca roślina. Lepiej sobie nie fundować takiego widoku.

Zielony kolor działa kojąco na człowieka. Warto go zaprosić do pomieszczenia, w którym spędzamy czas nad trudnymi zadaniami. Akcent szmaragdu w gabinecie, gdzie ślęczymy nad rachunkami czy prowadzimy negocjacje, wpływa korzystnie na nasze skupienie. Co tu dużo mówić, zieleń naszym oczom, ciału i duszy obojętna nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.