Gdzie i jak sprawdzić miejsce w kolejce do sanatorium?

Porady

Written by:

Ilość zainteresowanych wyjazdem do sanatorium niezmiennie rośnie. Na swoją kolej trzeba niekiedy czekać nawet dwa lata. Nic w tym dziwnego, dzięki wyjazdowi i oferowanym tam zabiegom chorzy mogą szybciej wrócić do zdrowia. Zarówno zabiegi rehabilitacyjne, jak i same walory miejscowości uzdrowiskowych przyspieszają okres rekonwalescencji i pozwalają szybciej stanąć na nogi. Na to wszystko trzeba jednak poczekać, jeżeli chcemy, by wyjazd był refundowany przez NFZ. Kolejka do sanatorium możliwa jest do sprawdzenia na specjalnej przeglądarce do skierowań. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić kolejkę do sanatorium?

Swój status i kolejkę do sanatorium możemy sprawdzić poprzez specjalną przeglądarkę skierowań na leczenia uzdrowiskowe. Możemy z niej skorzystać, wchodząc na stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia. To jak wygląda kolejka do sanatorium, możemy sprawdzić już po tym, jak skierowanie trafia do funduszu i wprowadzone zostaje do systemu. Podczas weryfikacji kolejki, musimy mieć numer skierowania, który pozwoli nam na sprawdzenie tych informacji.

Oprócz numeru skierowania musimy przejść weryfikację wiarygodności użytkownika przeglądarki poprzez wpisanie kodu z obrazka pojawiającego się na stronie. Korzystając z przeglądarki, możemy zaczerpnąć informacji na temat statusu skierowania, oceny lekarza balneologa i numeru w kolejce na leczenie uzdrowiskowe. Co więcej, ze strony dowiemy się, jaki jest termin leczenia i znajdziemy dane sanatorium, do którego zostaliśmy skierowani.

Kolejka do sanatorium a rezygnacja lub zmiana terminu

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium bywa bardzo długi. W czasie oczekiwania może dojść do różnych zdarzeń losowych, które ostatecznie uniemożliwią nam wyjazd. z tego właśnie powodu rezygnacja lub przynajmniej zmiana terminu jest dość często spotykana w tego typu przypadkach. Jeżeli jesteśmy zmuszeni zrezygnować z leczenia uzdrowiskowego, powinniśmy bez zbędnej zwłoki powiadomić NFZ o tym fakcie. Wówczas z naszego terminu skorzysta inna osoba. Jeżeli natomiast chcemy zmienić termin, będziemy musieli to uzasadnić.

Zmiana terminu jest bowiem możliwa tylko w kilku przypadkach. Chodzi tutaj o śmierć lub ciężką chorobę bliskiej osoby, pobyt w szpitalu lub brak możliwości dostania urlopu w terminie wyjazdu. Jeżeli wniesiemy o zmianę terminu bez uzasadnienia, nasza prośba zostanie rozpatrzona negatywnie. Jeżeli w takiej sytuacji nie skorzystamy z wyjazdu, kolejna do sanatorium przepada.

Ile czeka się na wyjazd do sanatorium?

Osób, które chcą skorzystać z możliwości wyjazdu do sanatorium, jest bardzo dużo. Z tego względu kolejka do sanatorium jest długa, a lista chętnych ciągle rośnie. W chwili obecnej ze skierowaniem NFZ na wyjazd na leczenie uzdrowiskowe czeka się przynajmniej 18 do 26 miesięcy. Przeciętnie jest to około dwa lata czekania na wyjazd. Co do samej decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia, czeka się na nią do 30 dni. Jeżeli już uda nam się uzyskać skierowanie i pozytywne rozpatrzenie wniosku co do wyjazdu, musimy pamiętać o tym, że skierowanie jest ważne przez 18 miesięcy. Po tym okresie konieczna jest ponowna weryfikacja zasadności wraz z wykonaniem badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.