Kołdry sensoryczne dla dziecka – dlaczego warto?

Dziecko

Written by:

Kołdry sensoryczne doceniane są przez osoby w różnym wieku. Są sprawdzonym sposobem na obniżenie poziomu stresu, a większość z nas ma go przecież zdecydowanie w nadmiarze. Wyroby tego typu przeznaczone są nie tylko dla dorosłych. W profesjonalnych sklepach spotkamy się też z rozwiązaniami zaprojektowanymi i wykonanymi z myślą o dziecku. Dziś przyglądamy się takim produktom – sprawdzamy, jak działają, jakie korzyści przynoszą i czy rzeczywiście będą bezpieczne dla malca.

Pościel sensoryczna – zadbaj o spokojny i niezakłócony sen swojego dziecka

Większość z nas wie, jak duże znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego ma prawidłowy wypoczynek. Zbyt krótki sen nie tylko zwiększa rozdrażnienie, ale też osłabia działanie układu odpornościowego. Jeśli więc chcemy, by malec zdrowo się rozwijał, musimy zadbać o to, by mógł skutecznie wypocząć. Kołdra sensoryczna może w tym pomóc. Wywiera na dziecko odpowiednie obciążenie. Owy ucisk sprawia, że malec wycisza się i relaksuje, a jego ciało staje się bardziej rozluźnione. Używanie takiego produktu polecane jest m.in. dzieciom z różnorodnymi zaburzeniami sensorycznymi oraz nadpobudliwością sensoryczną.

Jakie inne zalety ma kołdra sensoryczna?

Produkt stymuluje czucie głębokie; to ono odpowiedzialne jest za prawidłowe dostarczanie informacji na temat położenia swojego ciała. Dobrze dopasowana pościel sensoryczna przyczynia się do:

  1. obniżenia poziomy lęku
  2. zwiększenia świadomości własnego ciała
  3. wyciszenia i uspokojenia

Ulgę i rozluźnienie obserwuje się m.in. u dzieci, u których zdiagnozowano zespół Aspergera, autyzm i zespół Tourette’a. Wyciszenie układu nerwowego pozwala zmniejszyć problematyczne objawy. Chociaż kołdra sensoryczna jest bezpiecznym produktem, należy upewnić się, czy u dziecka nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej zastosowania. Ze szczególną ostrożnością trzeba podejść do takich schorzeń jak epilepsja, obniżone napięcie mięśniowe, choroby serca, a także niektóre choroby skóry. Z kołdry obciążeniowej powinny zrezygnować też te dzieci, których zaburzenia ruchu mogłyby utrudnić samodzielne zdjęcie kołderki w razie konieczności.

Kołdra sensoryczna dla dziecka

Co wziąć pod uwagę, by dobrze wybrać kołdry sensoryczne dla dziecka?

Warto uzmysłowić sobie, że zakup takiej kołdry jest nieco bardziej skomplikowany niż zakup zwykłej pościeli. Musimy bowiem zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale też i na wagę kołderki. Jeśli będzie ona zbyt lekka, nie pojawią się oczekiwane korzyści terapeutyczne. Zbyt duża waga może natomiast przeciążyć dziecko. Jedną z ciekawych opcji są rozwiązania rosnące wraz z dzieckiem. Składają się z części bazowej oraz z dopinki, którą można zastosować, gdy malec urośnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy też, by wybierać jedynie pościel sensoryczną zarejestrowaną jako wyroby medyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.