Wiele osób w przeróżnym wieku doświadcza depresji lub myśli, że mogłoby ją właśnie mieć. Warto jednak uświadomić sobie, że leki na depresję na receptę to niejedyne rozwiązanie, aby sobie z nią poradzić — szczególnie we wczesnym stadium choroby. Porozmawiaj z psychologiem lub psychiatrą, jaki plan leczenia będzie dla Ciebie odpowiedni i czy konieczne jest włączenie farmakoterapii.
Jak mogą wyglądać objawy depresji?
U każdej osoby depresja może objawiać się inaczej i inaczej przebiegać. Nie ma jednego schematu, według którego klasyfikuje się, czy dana osoba jest chora, czy jednak zdrowa. Warto mieć jednak na uwadze, że do najczęstszych objawów depresji, możemy zaliczyć:
- Smutny lub drażliwy nastrój,
- Zaburzenia snu (nadmierna senność lub bezsenność),
- Utrata zainteresowań lub motywacji,
- Wysokie poczucie winy lub niska samoocena,
- Znaczące zmniejszenie energii i/lub zaniedbanie siebie,
- Trudności w koncentracji,
- Zmiany w apetycie,
- Niekontrolowane pobudzenie lub silny niepokój,
- Myśli, plany lub działania samobójcze, włączając samookaleczenia.
Jeśli zauważasz u siebie inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że możesz mieć depresję, skontaktuj się z lekarzem i porozmawiaj z nim, aby potwierdził lub rozwiał Twoje potencjalne obawy.
Co dalej?
Teraz, kiedy masz już świadomość objawów depresji, istnieją pewne pozytywne strategie radzenia sobie z nimi, które opierają się na badaniach naukowych i zaleceniach lekarzy, włączając psychiatrów, którzy przepisują leki przeciwdepresyjne. Te umiejętności często są rekomendowane jako ważne elementy leczenia nawet dla pacjentów przyjmujących leki na depresję na receptę. Nie zapominaj o tym, że farmakoterapia w leczeniu depresji jest bardzo istotna. Dlatego, nawet jak zaczniesz już stosować zdrowe nawyki — nie należy z niej rezygnować bez zgody lekarza prowadzącego leczenie.
Cele: Ustal realistyczne cele, które dają poczucie spełnienia
Wiele osób odczuwa poczucie winy, gdy mówi się o celach, ponieważ często ustanawiają cele nierealistyczne lub nieosiągalne. Cel jest osiągalny, jeśli spełnia następujące warunki:
- Możesz go kontrolować (nie zależy od innych osób),
- Jest wykonalny (nie jest przytłaczający),
- Jest realistyczny dla Ciebie (nie dla innych),
- Może być zmierzony (wiesz, czy go osiągnąłeś, czy nie).
Jeśli coś pójdzie nie tak z Twoim celem, zastanów się, czego możesz się z tego nauczyć, zamiast oceniać siebie jako okropną osobę. Unikaj również porównywania swojego postępu z innymi ludźmi. Często porównujemy nasze największe słabości do cudzych, największych, mocnych stron, co jest niesprawiedliwe i nieodpowiednie.
Przyjemne aktywności: Planuj i angażuj się w przyjemne zajęcia
Nie czekaj na odpowiedni nastrój. Na przykład pozwól sobie na 30 minut swojego hobby każdego dnia. Pamiętaj, aby angażować się w te czynności z pełnym zaangażowaniem. Ćwicz również wdzięczność — poświęć czas na dostrzeżenie rzeczy, które poszły dobrze dzisiaj, a nie tylko tych, które poszły źle. Rozważ prowadzenie dziennika wdzięczności, w którym zapisujesz swoje sukcesy, nawet te najmniejsze.
Obecność: Pozostań w teraźniejszości
Ta praktyka, znana również jako uważność, polega na tym, abyś jak najlepiej potrafił/a skoncentrować się na teraźniejszym momencie podczas wykonywania czynności. Postaraj się nie myśleć o sobie w tym czasie. Może być trudno wyeliminować samokrytykę, ale możesz ją zauważyć i delikatnie powrócić do teraźniejszego momentu.
Sam widzisz, że leki na receptę na depresję to nie wszystko. Oprócz bycia cały czas w kontakcie z lekarzem prowadzącym leczenie oraz zażywaniu przepisanych przez niego leków — warto również praktykować dobre nawyki każdego dnia. Przeważnie są to małe rzeczy, ale podczas depresji nawet najmniejszy sukces może okazać się największym osiągnięciem.