Naturalne sposoby na ukojenie nerwów i radzenie sobie ze stresem – jak wykorzystać dary Matki Natury?

ChorobyPoradyProfilaktyka

Written by:

Stres to niestety stały element życia współczesnego człowieka – i o ile większość ludzi potrafi sobie z nim poradzić samodzielnie, czasem zdarza się, że jego poziom wzrasta to etapu, w którym staje się niebezpieczny dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Stres to reakcja na bodźce, które zakłócają równowagę organizmu i przekraczają możliwości poradzenia sobie z nimi – co na stres i nerwy będzie najlepszym ukojeniem, i na co warto zwrócić szczególną uwagę w swoim otoczeniu?

Napary z ziół – naturalna herbatka!

Pierwsze oznaki stresu to przede wszystkim przyspieszony oddech, rosnące poczucie niepokoju i dreszcze, które powodują drżenie rąk. Nikt nie lubi być w stresie – nie jest to nic przyjemnego, a już szczególnie kiedy odczuwamy go regularnie i na co dzień. Co na nerwy w takiej sytuacji możemy doraźnie zażyć, by pomóc organizmowi odzyskać równowagę? Jednym z najpopularniejszych sposobów na uspokojenie nerwów i pozbycie się stresu jest wypicie naparu z pewnych ziół. Herbata przygotowana w ten sposób pozwala się wyciszyć, a w niektórych przypadkach nawet pomóc zasnąć. Przykładem mogą być herbaty ziołowe ze składem zawierającym:

  • Melisę – łagodnie uspokaja, można ją podawać również dzieciom,
  • Rumianek i mięta – mają działanie odprężające, uspokajające,
  • Głóg – ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, ma dobroczynne działanie na serce,
  • Kozłek lekarski – pomaga zasnąć, wycisza i uspokaja, niweluje stres

Takie zioła są zwykle łatwo dostępne w sklepach, aptekach czy dyskontach. Jeżeli chcemy je zakupić, warto postarać się o to, by herbaty te były możliwie jak najbardziej pozbawione sztucznych składników, słodzików czy chemikaliów – im naturalniejszy skład, tym lepiej będzie on działał na nas w stanie stresu, łagodząc jego objawy. Domowe sposoby na nerwy i stres, czyli głównie herbaty i parzone zioła można stosować samodzielnie wedle własnych potrzeb, warto jednak pamiętać o umiarze – niektóre składniki tych herbat mogą być uzależniające.

Floroterapia w nerwicy – co to takiego?

W walce z przewlekłym stresem i jego skutkami wpływającymi na zdrowie i samopoczucie warto zasięgnąć naturalnych metod, które sprawdzają się tak naprawdę od wieków, i zdobywają coraz większą popularność we współczesnym świecie. Jedną z takich metod jest oczywiście floroterapia, czyli leczenie za pomocą kwiatów – i choć wydaje się to być nieco niedorzeczne, to faktycznie taki rodzaj terapii przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Tajemnicą jej skuteczności są naturalnie zawarte w kwiatach składniki, posiadające wartości odżywcze. Floroterapia w nerwicy wykazuje wyjątkowo skuteczne działanie, co jest udowodnione przez licznych naukowców, i zaaprobowane przez WHO. Niektóre rośliny ozdobne które można spotkać w ogrodach prócz swojego pięknego wyglądu mają również wartości uspokajające, które znajdą świetne zastosowanie w walce z nerwicą, stresem i stanami lękowymi. Niektóre kwiaty pomagają również w innych schorzeniach, np.:

  • Hortensja bukietowa – wspomaga walkę z zakażeniem układu moczowego, wywar z zasuszonych kwiatów ma działanie bakteriobójcze.
  • Kalina koralowa -działanie uspokajające, podobnie jak melisa. Wspomaga również organizm w walce z chorobami górnego układu oddechowego.
  • Jabłoń – prócz smacznych i popularnych owoców, jej kwiaty mają ogromne wartości odżywcze, wykazuje również działania regenerujące.

Zioła z własnego ogrodu, jako świetny sposób na domową walkę ze stresem

Zadbaj o otoczenie i atmosferę

Styl życia współczesnego człowieka nierozerwalnie niestety wiąże się z atmosferą stresu, szybkich decyzji i wielkiej odpowiedzialności, co na nerwy działa niestety bardzo negatywnie, a to wpływa bezpośrednio na samopoczucie i stan zdrowia. Środowisko w którym przebywamy ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy a przede wszystkim, czy odczuwamy ciągły stres. Czasem profesja którą zawodowo się zajmujemy cechuje się takim środowiskiem, jednak w przypadku przewlekłego stresu jest to wysoce niebezpieczne dla naszego zdrowia w dłuższej perspektywie czasu. Warto przeanalizować i zastanowić się nad tym, czy wokół nas są czynniki wywołujące stres, a które możemy w jakiś sposób wyeliminować i ograniczyć – być może widywanie się z pewnymi ludźmi, przebywanie w pewnych miejscach czy uzyskiwanie informacji z określonych źródeł powoduje u nas wzrost poziomu stresu i zdenerwowania. W skrajnych przypadkach zaleca się również zmianę pracy, jeżeli to ona jest źródłem naszego największego stresu – zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu, nawet kosztem zmiany wykonywanej pracy i zakresu obowiązków. Wdrożenie do swojej codziennej rutyny pewnych czynności, np. medytację, spacery czy zajmowanie się swoim hobby pomaga regulować poziom stresu, i obok ziół oraz medykamentów zapisywanych przez terapeutów mogą zdecydowanie pomóc w walce o wewnętrzny spokój. Warto pamiętać, że stres to naturalna reakcja organizmu na nieprzewidziane sytuacje na które musimy szybko reagować, jednak kiedy pojawia się on zbyt często i zbyt intensywnie oddziałuje, wówczas nie jest to dobre ani zdrowe dla naszego organizmu. Z czasem będzie on dawał nam sygnały, że dzieje się coś złego – mogą wypadać włosy i zacząć siwieć, problemy skórne, uczucie permanentnego zmęczenia i znużenia, osłabienie odporności, problemy ze snem czy nawet problemy hormonalne. Wtedy jest już najwyższy czas, by zacząć temu przeciwdziałać, i doprowadzić swój organizm do normalnego stanu i rytmu. Domowe sposoby na nerwy pod postacią suplementów, herbatek czy ziół czasem mogą nie wystarczyć – na problem trzeba patrzeć w szerszej perspektywie, by móc całkowicie się go pozbyć.

Żywność i styl życia a leczenie nerwicy i stresu

Bardzo niedocenionym a jednocześnie jednym z kluczowych elementów walki z nerwicą, stresem i stanami lękowymi jest odpowiednie odżywianie się, z uwzględnieniem wartościowych produktów spożywczych. Co to oznacza? Zbilansowana dieta na co dzień może wpłynąć nie tylko na kondycję fizyczną człowieka, ale również funkcjonowanie jego układu nerwowego, odpowiedzialnego bezpośrednio za zachodzenie reakcji chemicznych w momentach silnego stresu. Niektóre produkty spożywcze są szczególnie istotne dla wspierania organizmu w walce ze stresem, np. sok z pomarańczy, zielona sałata czy migdały – regularne ich spożywanie ma wiele prozdrowotnych wartości odżywczych i witamin, co jest dobre na nerwy i odczuwanie stresu. Jednym z objawów radzenia sobie ze stresem jest kompulsywne objadanie się, kiedy odczuwane emocje i niemożność radzenia sobie z nimi zaczynamy „zajadać”, jedząc wszystko, co znajduje się w zasięgu wzroku w niekontrolowanych ilościach. To prowadzi do zwiększenia masy ciała, ale również zagrożenia pojawienia się szeregu chorób, choćby nadciśnienia, cukrzycy czy miażdżycy. Od lat mówi się o znaczeniu zbilansowanej diety w życiu każdego człowieka nie tylko pod względem zachowania smukłej sylwetki i zdrowia, ale przede wszystkim dobrego stanu psychicznego – organizm to jedna wielka machina, kiedy jedna z jej części nie działa tak jak trzeba, całość zaczyna spowalniać i się psuć.

Terapia ze specjalistą a naturalne metody

Czasem zdarza się, że poziom stresu i lęku powoduje liczne zaburzenia, w tym koncentracji, problemy ze snem, ciągłe odczuwanie niepokoju, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do trwałych problemów ze zdrowiem psychofizycznym. W takich przypadkach zalecana jest oczywiście konsultacja ze specjalistą z dziedziny psychiatrii, co jednak wciąż nie wyklucza stosowania metod naturalnych i wspomagania się ziołami. Wraz z odpowiednimi medykamentami zalecanymi przez specjalistów można stosować naturalne zioła, wywary czy herbatki, jednak warto to skonsultować z lekarzem, by nie przekroczyć pewnych wartości odżywczych stosując zarówno leki jak i zioła. O terapii związanej z leczeniem stresu, lęku i niepokoju warto pomyśleć, kiedy czujemy, że stosowane zioła i naturalne metody nie są tak efektywne jak tego potrzebujemy. Terapia pod okiem specjalisty to coś, co na stres i nerwy działa tak naprawdę najskuteczniej, i warto o tym pamiętać.

Źródło: „100 skutecznych sposobów na stres, nerwy i bezsenność”, Zbigniew Przybylak, wyd. Duszpasterstwa Rolników, 2018 r.

One Reply to “Naturalne sposoby na ukojenie nerwów i radzenie sobie ze stresem – jak wykorzystać dary Matki Natury?”

  1. Waldemar Rusak pisze:

    Napary z ziół mi osobiście pomagają. Najbardziej pomaga i melisa i mięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.