Kaszel mokry jest rodzajem kaszlu o charakterystycznym dźwięku, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Jest to rodzaj kaszlu, który może mieć wiele przyczyn – zwykle jest jednym z objawów infekcji dróg oddechowych. Kaszel mokry nie powinien być hamowany, bo jest objawem pożądanym, pomagającym oczyścić drogi oddechowe. Co stosować na mokry kaszel? Więcej informacji zebraliśmy w naszym artykule.
Co to jest kaszel mokry? Przyczyny
Kaszel mokry to rodzaj kaszlu, który ma związek z odkrztuszaniem wydzieliny gromadzącej się w drogach oddechowych. Jego dźwięk jest dość charakterystyczny, głęboki i bulgoczący, przez co często budzi niepokój, zwłaszcza u rodziców małych dzieci. Jednak nie należy się go obawiać, bo śmiało można rzec, że zwykle jest to raczej sprzymierzeniec niż przeciwnik w walce z chorobą. Do najczęstszych przyczyn kaszlu mokrego można zaliczyć:
- bakteryjne infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
- wirusowe infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
- astmę,
- POChP,
- mukowiscydozę.
Często mokry kaszel pojawia się w następstwie kaszlu suchego, stając się jednym z kolejnych etapów choroby, gdy infekcja powoli zaczyna ustępować.
Co stosować na mokry kaszel?
Mokry kaszel, inaczej kaszel produktywny, to rodzaj kaszlu, którego nie powinno się
hamować – należy raczej wspomagać oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Jaki lek na mokry kaszel zastosować? W przypadku kaszlu mokrego można stosować m.in. leki wykrztuśne, które nasilają odruch kaszlowy, by efektywniej odkrztuszać wydzielinę. W ten sposób działa np. gwajafenezyna. Inną grupą są leki mukolityczne, które mają za zadanie zmniejszać lepkość zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Do takich leków zalicza się np. erdosteina. Kolejna grupa leków na kaszel mokry to leki mukokinetyczne, które odpowiadają za przyspieszenie transportu śluzowo-rzęskowego – w ten sposób działa np. ambroksol i bromoheksyna. Jeszcze inna grupa leków na kaszel mokry to leki mukoregulujące – ich działanie wiąże się z redukcją nadmiernego wydzielania śluzu – takie działanie ma np. karbocysteina. Wiele leków na kaszel mokry jest dostępnych bez recepty, jednak dobrze skonsultować wcześniej z lekarzem, jaki preparat będzie w danym przypadku odpowiedni oraz jak go stosować właściwie.
Naturalne sposoby na mokry kaszel
Na mokry kaszel można wypróbować również domowe sposoby. Można do nich zaliczyć np. inhalacje. Już inhalacje z soli fizjologicznej pomogą rozrzedzić gęstą wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie, a przy tym dobrze nawilżą śluzówkę dróg oddechowych. Po inhalacjach dobrze oklepywać plecy chorego, co pomoże oderwać wydzielinę od nabłonka dróg oddechowych i tym samym ułatwi jej odkrztuszanie. Pomocne będą też olejki eteryczne (np. olejek sosnowy) – można je np. rozpylić w pomieszczeniu za pomocą dyfuzora.
Można wymienić też wiele naturalnych leków na mokry kaszel. Dobrze działa np. syrop z cebuli czy syrop z pędów sosny oraz tymianek, babka lancetowata oraz imbir. Przy kaszlu mokrym nie zapominajmy również o pilnowaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz o dbaniu o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy.