Absurdy zachowań znerwicowanych i sfrustrowanych ludzi, którzy opanowani manią natręctw przeżywają ogromną frustrację z powodu braku pracy i życiowych sukcesów, są problemem stale dotykającym nasze społeczeństwo. Wszystko to odbija się na naszym zdrowiu i relacjach z innymi ludźmi. Nerwica jest chorobą XXI wieku, a choć bardzo często mówi się, że jest to choroba duszy, cierpi z jej powodu także ciało. Problemy z nią związane dostrzegli liczni filmowcy. Jednym z nich jest Marek Koterski, który bardzo trafnie ukazał je w swym dziele pod tytułem „Dzień świra”.
„Dzień świra” – przykład filmu o nerwusie
Śmiało można powiedzieć, że „Dzień świra” to jeden z najważniejszych filmów początku XXI wieku. Jest przykładem dzieła, które idealnie ukazuje problem ludzkiego sfrustrowania, nerwicy i niemocy. Stawia poważne pytanie o intelektualną i moralną kondycję współczesnych humanistów.
Bohaterem filmu jest Adam Miauczyński – cierpiący na nerwice polonista, który nie może osiągnąć spełnienia w żadnej strefie swojego życia. Bezwzględny obserwator wszelkich otaczających go absurdów, nie próbuje z nimi walczyć, bo wie, że w tej walce jest bez szans. Symbolicznie bierze na siebie odpowiedzialność za cały, staczający się naród. Pomimo, licznych przemian obyczajowych, politycznych i społecznych, czuje, że świat stanął na głowie. Miauczyński cierpi, bo wie, że zupełnie oddzielił się od rzeczywistości, zostając niewolnikiem własnych fobii. Jest wcieleniem nerwic i złych emocji, a przyczyną jego udręk są nie tylko inni, lecz on sam.
W każdym z nas drzemie coś z Miauczyńskiego – często jesteśmy marzycielami, idealistami zmuszonymi do twardego stąpania po ziemi, a brutala prawda dotyka na co dzień nas wszystkich.
Film – nośnik kultury, który pokaże wszystko
Film jest elementem kultury, jest wartością i ideą. Bardzo często prezentuje treści, które zdolne są wpływać na widzów, kształtować ich upodobania. Forma przekazu filmowego opiera się na słowach, faktach, a dzięki obrazom bardzo silnie oddziałuje na publiczność i jej podświadomość. Za pomocą filmu pokazać można ludzkie słabości oraz problemy z jakimi zmagają się bohaterowie wzorowani na nas. Niejednokrotnie prezentowane są choroby i schorzenia, z którymi zmaga się społeczeństwo. Daje to człowiekowi dodatkową wiedzę, świadomość istniejącego problemu, a często też opcje jego rozwiązania. .
Kino daje tak wiele
Kino pozwala zmniejszyć dystans, przez co zyskuje szczególne miejsce w kulturze. Każdy nowy repertuar, nowo powstały film niesie za sobą jakieś przesłanie i ukazuje konkretny problem. https://ohkino.pl zazwyczaj prezentuje treści służące ludzkiemu i duchowemu rozwojowi widzów, kształtowaniu jego świadomości, wrażliwości oraz krytycznego podejścia do świata. Poza rozwojem kino daje możliwość czerpania radości i ogromnego relaksu. Dogodne seanse, rabaty, promocje i programy lojalnościowe, dostępne na https://ohkino.pl/ kierowane są do rodzin, określonych grup oraz indywidualnych widzów. Wszystko to sprawia, że kino wykracza poza zwykłe ramy rozrywki, dając widzowi możliwość spędzenia czasu z bliskimi, odpoczynku oraz poczucie oderwania się od rzeczywistości.
Czym jest stres, który boli?
Zaburzenie lękowe, dotykające najczęściej osoby w wieku 25-45 lat, nazywane jest nerwicą. Określone sytuacje dnia codziennego, wywołują u osób chorych niezrozumiały lęk. By w pełni zdiagnozować nerwicę niezbędna jest obserwacja występujących objawów, zarówno psychicznych jak i fizycznych. Zaburzenia nerwicowe są poważnym problemem, który należy leczyć.
Nerwica dotyka najczęściej osób, które mają konflikt z samym sobą, są sfrustrowane i nie radzą sobie z wieloma czynnościami. Narażone na nerwice są najczęściej osoby
-
po urazach psychicznych,
-
zestresowane,
-
przemęczone,
-
po silnych przeżyciach.
Wychodzenie z zaburzeń nerwicowych to ogrom pracy nad sobą, znalezienie przyczyny stresu i co najważniejsze przyznanie się przed samym sobą do wielu, często mało komfortowych, rzeczy.