Choroba cyklofrenia, nazywa jedną z chorób psychicznych, charakteryzujących się naprzemiennymi fazami nastroju: depresją lub depresją i manią. Termin cyklofrenia powoli wychodzi z użycia, w jego miejsce stosuje się: choroba afektywna jedno-lub dwubiegunowa. Choroba afektywna jednobiegunowa nazywa przypadki cyklicznych nawrotów depresji, natomiast chorobę dwubiegunową CHAD stosuje się dla osób w fazach depresji i manii.
Co to cyklofrenia?
Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co to cyklofrenia, ani jakie są jej przyczyny. Z pewnością duże znaczenie dla jej rozwoju mają czynniki genetyczne, wiąże się ją również z nieprawidłowymi, okresowymi przemianami neuroprzekaźników, takich jak:
- Katecholamina,
- Dopamina,
- Noradrenalina,
- Serotonina.
Wiadomo, że to one mogą odpowiadać za zmienność nastrojów, ale nie wiadomo co powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej.
Przyczynę choroby upatruje się również w mikrourazach mózgu powstających na przestrzeni lat. Choroba cyklofrenia jako afektywna dwubiegunowa, czyli taka, gdzie zachodzą naprzemienne fazy depresji i manii dotyczy bardzo często osób samotnych, zagrożonych wykluczeniem, pozbawionych społecznego wsparcia, ale też doświadczonych stresem, zdarzeniami o głębokim podłożu emocjonalnym. Ta odmiana cyklofrenii charakteryzuje się zaburzeniami hormonalnymi występującymi w reakcji na stres.
Naukowcy, badający mózg osób chorych na cyklofrenię, stwierdzili wyraźne zmiany struktury tego organu, np. ośrodki odpowiedzialne za emocje powiększają się i działają w sposób nieefektywny.
Cyklofrenia objawy
Objawy cyklofrenii mylone są często z klasyczną depresją. Chory jest przygnębiony i apatyczny, brakuje mu motywacji do działania, nie jest w stanie wykonywać pracy, a nawet codziennych, rutynowych czynności. Chorobę charakteryzują problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, obniżenie sprawności umysłowej. Do objawów cyklofrenii zalicza się również fiksacje oparte na jednej i tej samej myśli.
Wszystkim tym emocjom towarzyszy strach i poczucie winy, pojawiają się też myśli samobójcze. Tego rodzaju depresja wynikająca z przyczyn wewnętrznych, związanych z funkcjonowaniem organizmu może trwać od 6-9 miesięcy, kolejne nawroty pojawiają się 7-8 razy w życiu osoby chorej na wersję jednobiegunową choroby.
Cyklofrenia – objawy choroby dwubiegunowej
Choroba cyklofrenia w wersji dwubiegunowej przebiega podobnie jak opcja jednobiegunowa. Jednak w tym przypadku dochodzi jeszcze faza manii, która nie musi następować naprzemiennie, epizod manii może występować bezpośrednio po sobie lub nastąpić po kilku fazach depresyjnych.
Każdy chory przechodzi chorobę trochę inaczej, właściwie dla stanu organizmu, zaawansowania choroby, procesu leczenia. Etap manii charakteryzuje się pobudzeniem organizmu, chory pozostaje w euforii, jest pełen różnych, skrajnych pomysłów, rozpiera go energia, która nie pozwala spać. Epizod manii zauważają wszyscy, chory jest radosny i optymistyczny, ma poczucie wyjątkowości.
Warto zdawać sobie sprawę, że łagodniejsza odmiana choroby, w której występuje hipomania, jest bardzo dobrze tolerowana przez społeczeństwo. Chorzy stanowią tzw. duszę towarzystwa, są popularni i akceptowani, nadają ton grupie, są twórczy. Ich energia jest zaraźliwa.
Negatywne odcienie stanu maniakalnego prowadzą jednak do niebezpiecznych zachowań, chory pozbawia się instynktu samozachowawczego. Często uprawia hazard, sięga po używki, prowadzi nieostrożnie samochód, ryzykuje towarzysko, wydaje pieniądze, swoje i cudze kupując niepotrzebne przedmioty, inwestuje w ryzykowne przedsięwzięcia. W konsekwencji staje się niebezpieczny dla samego siebie i swoich bliskich. Tego rodzaju faza może być krótkotrwała, ale nieleczona może trwać wiele lat.
Cyklofrenia – leczenie
Choroba cyklofrenii jest niezwykle trudna w leczeniu, które zależy od stopnia zaawansowania. Leczenie polega na stosowaniu leków antydepresyjnych, przeciwpsychotycznych i stabilizujących nastrój. Największa trudność leczenia polega na znalezieniu odpowiedniej dawki leków, tak by chory mógł prowadzić w miarę komfortowo życie, pracować i cieszyć się rodziną.
Artykuł napisała:
Wanda Jaworska
- Stanisław Pużyński, Zaburzenia afektywne dwubiegunowe, Wrocław 2011.
Przeczytaj także inny nasz artykuł:
Miałem do czynienia z osobą która miała chorobę dwubiegunową. Bardzo często takie osoby odpychają myśl, że są chore.. To jest naprawdę ogromna tragedia.