Łóżko piętrowe – czy to odpowiedni pomysł dla dzieci

Porady

Written by:

Dziecięce sypialnie są często małe, ale muszą być bardzo funkcjonalne, aby zmieścić w nich meble, takie jak łóżka, stoły do nauki, szafy, szafki na książki i półki na zabawki. W celu optymalizacji przestrzeni, łóżka piętrowe stały się popularną opcją dla rodzeństwa, które dzieli tę samą sypialnię. Czy łóżko piętrowe jest dobre dla dziecka? Tak, łóżko piętrowe jest dobre dla dziecka – rodzice muszą jednak wybrać łóżko o odpowiedniej wysokości.

Zalety łóżek piętrowych

Łóżka piętrowe to świetny sposób na stworzenie większej przestrzeni. Ponieważ oba łóżka są połączone pionowo, przestrzeń zajmowana przez dwa łóżka staje się równoważna przestrzeni zajmowanej przez jedno łóżko. Taki układ tworzy więcej przestrzeni do zabawy i otwartości w małej sypialni. Większość łóżek piętrowych zapewnia sprytne wykorzystanie przestrzeni. Dobrze zaprojektowane łóżka piętrowe są wyposażone w wiele zorganizowanych miejsc do przechowywania, takich jak szuflady pod dolną pryczą, półki na zabawki, mini szafy i stopnie (do wspinania się), które mogą również pełnić funkcję szuflad na książki, ubrania, zabawki lub artykuły papiernicze. Kolejną zaletą łóżka piętrowego jest to, że zapewnia ono małą prywatną przestrzeń dla każdego dziecka w obrębie wspólnej sypialni. Dzieci w końcu wyrosną ze swoich łóżek piętrowych, więc możesz zdecydować się na łóżka, które mają możliwość przekształcenia w pełnowymiarowe łóżka pojedyncze do późniejszego użytku.

Wady łóżek piętrowych

Czy łóżko piętrowe jest dobre dla dziecka? Niektóre dzieci czują się klaustrofobicznie śpiąc na łóżku piętrowym, ponieważ nie są przyzwyczajone do tego, że sufit znajduje się tak blisko nich. Upewnij się, że między górną a dolną pryczą oraz między górną pryczą a sufitem jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni w pionie, aby dzieci mogły siedzieć prosto, nie uderzając się w głowę. Jedną z obaw, które słyszymy najczęściej, jest bezpieczeństwo dzieci w łóżkach piętrowych. Te łóżka powinny być rozważane głównie dla dzieci starszych niż sześć lat z dolną pryczą przypisaną do młodszego dziecka. Zawsze istnieje ryzyko związane z drabiną na pryczy. Jednak niektóre modele łóżek piętrowych są wyposażone w bezpieczniejsze drabiny lub nawet stopnie do górnej pryczy. Niestety, ścielenie łóżek nie jest łatwym zadaniem. Nie zawsze masz bezpośredni dostęp do obu stron, a żeby dostać się na górną pryczę, musisz wspiąć się po drabinie. Jednak użycie prześcieradła włożonego u stóp łóżka może znacznie ułatwić to zadanie. Dobrze jest też mieć pod ręką stołek, dzięki któremu dotarcie na górną pryczę będzie o wiele łatwiejsze.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Stosuj poręcze po obu stronach górnej pryczy. Szczeliny w barierkach powinny mieć 10 cm lub mniej, aby zapobiec uduszeniu. Poręcze muszą wystawać co najmniej 12 cm ponad materac, wliczając w to wszelkie dodatkowe poduszki na materac, aby dzieci nie mogły się z nich stoczyć. Sprawdź, czy podstawa materaca jest mocna i czy użyto materaca o odpowiednim rozmiarze. Dzieci poniżej 6 roku życia są zbyt małe, aby spać na górnej pryczy. Nie pozwalaj dzieciom bawić się na pryczy lub drabince. Usuń niebezpieczne przedmioty z otoczenia łóżka. Trzymaj górną półkę z dala od wentylatorów sufitowych. Zainstaluj lampkę nocną w pobliżu drabinki. Nie używaj łóżka piętrowego ani drabinki, jeśli jakiekolwiek części są uszkodzone lub pęknięte. Naucz dzieci, jak ostrożnie wchodzić na drabinkę. Nie pozwalaj dzieciom mocować pasków, szali lub lin do łóżka piętrowego. Może to doprowadzić do uduszenia. Uważaj na zestawy do samodzielnego wykonania łóżka piętrowego. Ich projekty mogą nie spełniać aktualnych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. czy łóżko piętrowe jest dobre dla dziecka? Tak, łóżko piętrowe jest dobre dla dziecka – trzeba jedynie wybierać łóżka spełniające wymogi bezpieczeństwa.

Sprawdź też łóżka piętrowe w lanomeble.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.