Validol jest jednym z najstarszych leków uspokajających. Produkowany jest po dziś dzień i dostępny właściwie w każdej aptece. Jego opis znaleźć można w pochodzących już z początku XX wieku lekospisach. A fakt, że dotrwał do współczesnych czasów może wydawać się co nieco zaskakującym, jednak ewidentnie świadczy o jego skuteczności.
Nowa alternatywa
Validol został opracowany jako alternatywa dla przetworów robionych z kozłka lekarskiego – czyli waleriany. Twierdzono, że syntetyczny ekwiwalent waleriany będzie prostszy w stosowaniu i mocniejszy w działaniu. Uważano, że za uspokajające działanie kozłka lekarskiego odpowiadają przede wszystkim estry kwasu walerianowego.
Związek mentolu z kwasem walerianowym, występujący w postaci aromatycznego, bezbarwnego płynu, to właśnie Validol. Zawiera w swym składzie około 25-30% wolnego mentolu. Mentol jest alkoholem z grupy terpenów o niezwykle ostrym, przenikliwym zapachu, który wykorzystywany jest masowo w pomocniczych produktach medycznych oraz przemyśle kosmetycznym. Ma wiele właściwości, a do najpopularniejszych zalicza się te znieczulające, odprężające i zmniejszające podrażnienia.
Izowalerianian mentolu
Dostępny na rynku Validol w tabletkach w składzie swym zawiera ester mentylowy kwasu izowalerianowego, stearynian wapnia i sacharozę. Produkowany jest głównie w Rosji i na Ukrainie, a następnie importowany przez wiele europejskich państw, w tym także przez Polskę. Validol jest lekiem bezpiecznym, nie uzależnia, jest szybki w działaniu, a właściwości jego szczególnie doceniają osoby starsze.
Więcej informacji na temat mentolu znajdziesz na https://www.farmacjapraktyczna.pl/2018/01/badanie-rozpuszczalnosci-mentolu-rozpuszczalnikach-dostepnych-recepturze/.
Działanie
Działanie Validolu jest bardzo szerokie:
- izowalerianian mentolu rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie;
- przynosi niewątpliwą ulgę osobom zmagającym się z zadyszką;
- działa także udrożniająco na zatoki przynosowe i jamę nosowo-gardłową, dając uczucie ulgi w zatkanym nosie, swoistego ożywienia i poprawiając ogólne samopoczucie;
- działa rozkurczowo na mięśnie, pobudza krążenie krwi, jednocześnie uspokajając i tonizując;
- zapobiega wzdęciom;
- dzięki zawartemu mentolowi usuwa objawy nudności, działa przeciwwymiotnie, poprawia trawienie i apetyt.
Warto wiedzieć
W II połowie XX wieku środowisko medyczne stwierdziło, że za działanie uspokajające i nasenne kozłka lekarskiego odpowiedzialne są również inne związki. Rozpoczęła się wówczas swego rodzaju nagonka na Validol i chciano go całkowicie wycofać. Jednak nie udało się do tego dopuścić. Produkt ten dostępny jest po dziś dzień, a dzięki swym właściwościom wspomaga walkę z licznymi zdrowotnymi trudnościami.